Sida 1 av 1
Captain Al'rahem och Send in the next wave
Postat: 11 mar 2010, 22:45
av Patrizzo
Kom och tänka på en sak i morse som jag funderat på hela dagen. Om man har en enhet Conscripts i Al'rahems pluton så måste den komma in via outflank. Om man dessutom har köpt "Send in the next wave" så kommer den nya enheten som reserves. Kommer den då via outflank?
Re: Captain Al'rahem och Send in the next wave
Postat: 12 mar 2010, 15:42
av Bengt
Om man läser på Chenkov (s65) så låter det inte som de är i reserv. Bara att när man väl placerat ut dem vid sin egen boardedge så har de alla eventuella restriktioner/fördelar som en enhet som kommit ifrån reserv.
Re: Captain Al'rahem och Send in the next wave
Postat: 13 mar 2010, 07:25
av Patrizzo
Vad betyder det? Att de kommer från egen långsida, eller att de kommer via outflank? Jag känner mig en smula trög nu.
Re: Captain Al'rahem och Send in the next wave
Postat: 13 mar 2010, 14:29
av HeadWar
Långsidan. De kommer inte från Reserves, även om de spelas på samma sätt som en enhet som gör det. "The new unit moves onto the board from the player's board edge."
Re: Captain Al'rahem och Send in the next wave
Postat: 14 mar 2010, 07:27
av Patrizzo
Ok, då är jag med. Tack för svaren. Inte så sannolikt att man spelar med bägge två, men frågan låg och gnagde i skallen.