Sida 1 av 2

Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 25 jan 2015, 14:26
av patrik thoren
• Ta med innetofflor/inneskor (då vi är i en idrotshall och inga yterskor för beträda golvet så kan det bli kalt om fötterna)

• Ta med kontanter (då det är en bit och gå för att ta ut pengar…självklart så fixar vi att hämta ut pengar medans ni spelar)


• Hobbia.se: kommer och besöker oss på söndagen och tar med sig lite av deras butik (tar både kort och kontanter)

• Sova: är ju skönt att göra även på Gamers Weekend men det finns vissa nattugglor samt en och annan snarkare så ta med öronproppar. (ni som glömmer kommer att få av oss om ni vill ha)


• Ta med rätt saker: se till att ni har med er armén ni skall spela samt tärningar och mätobjekt samt templater och lista på papper som är lättläst! (vi kommer att ha tärningar mätband och templater att låna om folket glömmer de hemma)

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 25 jan 2015, 15:04
av Apocswe
Serr fram emot detta som fasen...

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 25 jan 2015, 16:26
av LillePer
Så ni har en massa krav men lösningar på allt för de slapphögar som inte ids bry sig? Dålig uppfostran i 40k Sverige ;)

Förövrigt sjukt taggad på lite gubbspel så som det ska spelas!

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 26 jan 2015, 11:27
av Hylander
Skall bli sä jädrans najs.. nu släpper förkylningen lite också så jag börjar se ljuset (i kinna).

Ang snarkare: Kan man inte ge dem ett eget krypin (om det finns) så vi vanliga dödliga kan sova. Öronproppar stoppar inte allas snarknivåer (Tack gode gud att du sover hemma, Putte.)

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 27 jan 2015, 11:53
av refabricated
Kan ni inte sova igenom lite zzzzzzzzzz, såär ni inte trötta nog. Upp och spela ngt ett tag och försök sedan igen. Alternativt kasta kängor på den som snarkar(gjorde vi i lumpen), det har utmärkt effekt.

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 27 jan 2015, 12:56
av Poet
Hylander: Ska dricka lagom med öl och lägga mig och sova brevid dig ;) Synd bara att brorsan inte hakar.. hade varit episkt.

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 27 jan 2015, 17:08
av Trulsante
Jag räknar kallt med sällskap (i bastun)in på småtimmarna mellan fre-lör. Sprit och öl finnes. Och ett och annat vänskapligt tafs :D

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 27 jan 2015, 19:49
av Hylander
Trulsante skrev:Jag räknar kallt med sällskap (i bastun)in på småtimmarna mellan fre-lör. Sprit och öl finnes. Och ett och annat vänskapligt tafs :D
Jag åker med på fredagen! Najs najs

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 27 jan 2015, 22:45
av LillePer
Jag, Nero och Kirby bidrar till gemenskapen på fredag!

Re: Bra att veta inför Gamers weekend 2015

Postat: 28 jan 2015, 08:08
av Hylander
LillePer skrev:Jag, Nero och Kirby bidrar till gemenskapen på fredag!
Sweet!

VI får ta med lite brädspel o dylikt. Jag plockar med quarriors, 8min och settlers.