Hursom, vi börjar med den som kallas "3.0".
Detta ex gjort i valnöt med grå filt. "Lobbo"-lockingsystem




Vi går vidare med "The Connoisseur". Döpt efter den som efterlyste en skål med bara en skål och en counter del - David the connoisseur. http://napoleonicconnoisseursclub.blogspot.com/ Även denna utrustad med magneter. Filtkläd tärningsdel och counter del men 9st fack. Samma som ovan. Glaset är där för att se till att counters stannar där de ska under transport. På bilden saknas dock anordningen för att få upp glaset vilket kan vara rätt bra att ha
Det bör nämnas att denna modellen endast rymmer upp till 14mm-tärningar när den är hopsatt.



Nedan - " Le double". 2 skålar som passar ihop. Just denna i ek utan magneter och med kantiga hörn.


Och till sist- "Model A". Enklare blir det inte. Enkel skål - ingen jux.

Alla är 200mm i diameter med 18mm tjocklek på skålarna.
Prislista:
Model A - 200kr
Le Double - 350kr
Connoisseur - 500kr
3.0 - 600kr
Magnetiserad + 50kr.
Priserna gäller för enklare träslag så som ek och björk. Exlusivare träslag så som valnöt och mahogny kostar lite extra. Hör av er för pris när det gäller sådana träslag.
Kan även göras i MDF vilket drar ner priset. Dra av 100kr på ovanstående prislista så får du fram vad en i MDF kostar. Kan även levereras med filten olimmad ifall man skulle vilja lackera/måla skålen själv.
Filt kan fixas i de flesta färger, hör av er om ni önskar något särskilt. Grön filt är standard.
Tack för mig