Blood Claws

Allmänna diskussioner om Warhammer 40,000
Mattias H
Inlägg: 235
Blev medlem: 08 jun 2009, 21:20

Blood Claws

Inlägg av Mattias H »

Hallå ni som spelar turneringar.

Jag undrar om det i nuvarande kompklimat går bra att spela Blood Claws och hur sådana listor då ser ut på ett ungefär?

Har alltid gillat dessa entusiastiska unga herrar men ser dem aldrig i några kompetativa listor vad jag kan minnas. :)

Användarvisningsbild
Jimmy Johansson
Inlägg: 887
Blev medlem: 13 maj 2009, 09:04
Ort: Varberg

Re: Blood Claws

Inlägg av Jimmy Johansson »

Spelar man med kompmall så använder jag dom för att höja kompen när den är på gränsen. Annars har jag spelat med med 15 Blood Claws + Wolf Guard och en Wolf priest gåendes, det kan vara rätt skoj. Jag gillar blood claws, men grey hunters är oftast bättre.
egge skrev:-Jimmy är sjukt trevlig. Jimmys armé var det inte :wub:

Mattias H
Inlägg: 235
Blev medlem: 08 jun 2009, 21:20

Re: Blood Claws

Inlägg av Mattias H »

Ser ju dock ut som om de kompar ungefär detsamma som Grey Hunters? (Vilka jag anser är mycket bättre/allround i grund.)

Det tänk jag brukar fastna i är att de behöver levereras med en slagkraftig karaktär och en Land Raider och att detta begränsar armén något oerhört.

Användarvisningsbild
Jimmy Johansson
Inlägg: 887
Blev medlem: 13 maj 2009, 09:04
Ort: Varberg

Re: Blood Claws

Inlägg av Jimmy Johansson »

Blood Claws kompar -1, Grey Hunters -2. En liten skillnad där. Och visst vill man gärna ha en LR till dom, men oftast är det nog inte värt det.
egge skrev:-Jimmy är sjukt trevlig. Jimmys armé var det inte :wub:

Mutt
Inlägg: 1256
Blev medlem: 06 jul 2009, 22:53

Re: Blood Claws

Inlägg av Mutt »

Som de sagts innan så är grey hunters bättre på nästan allt. De träffar oftast fienden lika lätt, men att de är lättare att träffa för fienden gör ganska stor skillnad faktist. Powerfisten är i och för sig lite roligare i och med den extra attacken den får på assault, men denna extra-fist kostar numera ganska ordentligt tyvärr.

Eftersom GW fick 15-poängsdille när de gjorde space wolf codex så är inte blood claws längre billigare (vilket de borde vara). Med den minimala kompskillnad som finns så är det inte värt att ta med dem i listan, förutom till små enheter ledda av en cyclone wolfguard som ändå bara vaktar hemmaobjektiv, och då endast för det där extra komp-poängen.

Mattias H
Inlägg: 235
Blev medlem: 08 jun 2009, 21:20

Re: Blood Claws

Inlägg av Mattias H »

Jag hänger med på tänket och det är väl ungefär sådär jag resonerat också. Dock verkar de kompa likadant i grund om jag inte missförstått något (vilket jag mycket väl kan ha gjort).

Citat från mallen:

Grey Hunters
-2 each Grey Hunter Pack

Blood Claws
-2 each Blood Claw Pack

Användarvisningsbild
Zurken
Moderator
Inlägg: 3896
Blev medlem: 13 jan 2009, 23:41
Ort: Kungsbacka (typ gbg)

Re: Blood Claws

Inlägg av Zurken »

Du har en gammal version av mallen där. Tänk på att mallen är ett levande dokument som uppdateras ett flertal gånger per år. Senaste varianten är 6.1.1, men redan i 6.0 (äldsta jag har på datorn) så kompar Blood Claws -1.
Alexander Merinen

Skriv svar