Sida 1 av 1
T-röd och finecast?
Postat: 27 mar 2017, 09:18
av Nurgle
Kunde inte hålla fingrarna borta från hobbyn så tog bort lite färg från en bunt begagnade modeller.
En av delarna upptäckte jag var i finecast. Den blev helt mjuk av ett dygn i t-röd. Som ett slags gummi. Undrar om finecasten reagerat på något sätt med t-röd för den verkar inte stelna och luktar fortsatt t-sprit fortfarande, två dagar senare.
Nån som råkat göra samma sak? Är det bara att slänga eller kommer det gå tillbaka till fastare form tids nog?
Re: T-röd och finecast?
Postat: 27 mar 2017, 15:05
av Halvar
Jag hade lite hawk resin i bromsvätska förra året och den blev dålig, mjuk. Och den förblev så länge, men sen kollade jag efter någon månad igen och då var den hård igen. Nu kollade jag inte mellan så det kanske gick lite snabbare, vad vet jag.
Re: T-röd och finecast?
Postat: 27 mar 2017, 15:15
av Ancalagon
Testa att slänga delarna i isvatten och se om de stelnar igen.
Re: T-röd och finecast?
Postat: 27 mar 2017, 15:32
av kelaino
Låter som att T-röd har krupit in i fincaste:n och fungerar som mjukmedel. Att de luktar T-röd tyder på att det fortfarande avdunstar i alla fall, då borde figgen tids nog återfå hårdheten. Släng inte figgen, låt stå istället, kan ta ett tag, som Halvar är inne på.
Isvatten, eller vatten i allmänhet, kan också vara värt att testa, kanske "drar ut" t-röd ur figgen, i alla fall till del.
Avstå från värme pga smältrisken, det kan vara så att smältpunkten går ner med den inlösta t-röden.
Re: T-röd och finecast?
Postat: 28 mar 2017, 18:36
av Nurgle
Ok tackar! Då får den vila till sig med lite isvaksbad & allmän spa-feeling

Re: T-röd och finecast?
Postat: 08 apr 2017, 15:19
av Nurgle
Kan meddela att resinet låg i vattenbad några dagar och sedan för torkning och nu är den hård igen.