Sida 1 av 15
Alaitoc Avengers
Postat: 08 apr 2017, 20:52
av NilssonHarHund
Dags för att damma av ett nygammalt projekt! Sålde det mesta av mina eldar för några år sedan, men det har alltid varit en favoritarmé rent estetiskt. Har provat måla dem i massor av olika färgscheman genom åren och aldrig riktigt hittat rätt. Nu provar jag dire avengers-blått och hoppas kunna bygga en sneaky, infanteritung Alaitoc-armé i de kommande reglerna. För det här att ha olika färger för olika aspects har jag aldrig gillat.
Asurmen har åldrats med större värdighet än många av sina samtida figurer. Men är det särskilt eldariskt att ha ammunitionsbälten och diverse kablar utanpå rustningen? Är inte sånt lite primitivt?

Re: Alaitoc Avengers
Postat: 09 apr 2017, 12:12
av Serpent
Riktigt fin! Crisp målning som vanligt.
Re: Alaitoc Avengers
Postat: 09 apr 2017, 16:52
av NilssonHarHund
Tack Linus!
Påbörjat nästa figur jag haft färdigkonverterad sedan urminnes tider. Gjorde en ansats till att måla honom redan när han byggdes, men tappade helt intresset när jag inte lyckades göra färgschemat från originalet rättvisa. Saker som fungerar i illustrationer funkar inte alltid lika bra i tre dimensioner. Nu påbörjat i ett mer klassiskt avenger-schema men jag vet inte riktigt hur jag ska tackla hjälmen och svärdsklingan. Tips och råd uppskattas.
Hjälmen skulle kunna bli
* blå, med svart/blå/röd plym som förlagan, med risk för att blickfånget hamnar på den vita bröstkorgen istället.
* vit/gul/svart som avengers oftast har. Men det senare kanske blir för mycket vitt?
* något annat?
Svärdsalternativ:
* Gult som förlagan
* Grönt som asurmen ovan
* Rött
* Ljusblått
* Annat?
Re: Alaitoc Avengers
Postat: 09 apr 2017, 18:41
av Nurgle
Tjusigt värre och skön retrokänsla

Re: Alaitoc Avengers
Postat: 09 apr 2017, 18:54
av Röde
Blir najs...
Re: Alaitoc Avengers
Postat: 11 apr 2017, 06:26
av Nurgle
Jag tycker kör som originalet. Om inte annat så för att visa för dig själv att du sätter den nu & regerar

Re: Alaitoc Avengers
Postat: 13 apr 2017, 21:37
av NilssonHarHund
Nurgle skrev:Jag tycker kör som originalet. Om inte annat så för att visa för dig själv att du sätter den nu & regerar

Det är väldigt fint sagt och uppmuntrande att någon tror på ens förmåga. Men jag får se, ska inte måla om några ytor, men hjälmen och svärdet kan få bli som förlagan.

Re: Alaitoc Avengers
Postat: 20 apr 2017, 21:05
av NilssonHarHund
Re: Alaitoc Avengers
Postat: 20 apr 2017, 21:07
av Röde
Snyggt Lars!
Re: Alaitoc Avengers
Postat: 20 apr 2017, 21:44
av Nurgle
Jösses vad grymt det blev! Like a PRO!