Grey Knights
Moderator: Kompmallsansvariga
Re: Grey Knights
Tråden är vid liv igen, yay!
fauh skrev:Det är lugnt, jag väger upp det med att vara ytterst inkompetent!
-
Gonka Koff
- Inlägg: 2745
- Blev medlem: 13 okt 2008, 10:55
Re: Grey Knights
Jag tycker Tadaotoko:s idéer låter sjyssta.
Scatter dice always point to me, which counts as a hit. I've never needed to re-roll to hit or wound. I can preemptively steal my own initiative. My army lists have won Pulitzers. Final note, I'm awesome. -Jon "The Man" Willingham
Re: Grey Knights
Instämmer helt!
Felix "Daskad" Thuresson
Papa D skrev: Vänd på tabellen och Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först!
Re: Grey Knights
Ska 10 lagom kittade Purifiers verkligen ge runt -20 i komp? Låter ju helt stört.
Re: Grey Knights
minstJacke skrev:Ska 10 lagom kittade Purifiers verkligen ge runt -20 i komp? Låter ju helt stört.
speedfreek skrev:Jag tror att Snot för en gångs skull har fel.
Tror dock Swen har koll...
Re: Grey Knights
Har en känsla av att Yautja inte gillar nya GK dexet
Felix "Daskad" Thuresson
Papa D skrev: Vänd på tabellen och Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först!
Re: Grey Knights
Det verkar lite överdrivet ja. De är ganska förutsägbara i vad de ska göra och finns en hel del motmedel mot.Jacke skrev:Ska 10 lagom kittade Purifiers verkligen ge runt -20 i komp? Låter ju helt stört.
Re: Grey Knights
de är ju trots allt bara vanliga mariner i överlevnads p.o.v
Felix "Daskad" Thuresson
Papa D skrev: Vänd på tabellen och Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först, hej, Daskad ligger först!
Re: Grey Knights
Precis de kanske borde ha ett mindre grundminus och ett större med landraider i armen. 5 purefiers tål bara 15 wonds bara för lite mat hammer men en tia vanliga mariner som skjuter på dem 8bolters ska bli 5 wonds då är en tredjedel av enheten borta plus specialweapons. denna enhet ger -6 i komp. säger inte att de inte förkänar minus i komp menar bara att de inte tål så mycket och är en glaskanon. Tycker som nämnts tidigare att man inte borde få minus för att man kan dela squaden då enda gången det är värt är när de är troops för att få fler scoring i alla andra fall vil man ha så många kroppar om möjligt. själv tycker jag att den mest optade är 8 Purifiers 2hammare 4helebarder och 2psycanons. man kan slänga in fler men de blir dyra nu kostar enheten 230pts med två till kostar de 282 vilket är ganska mycket poäng.Mattias H skrev:Det verkar lite överdrivet ja. De är ganska förutsägbara i vad de ska göra och finns en hel del motmedel mot.Jacke skrev:Ska 10 lagom kittade Purifiers verkligen ge runt -20 i komp? Låter ju helt stört.
Christofer "Koftan" Andersson
Serpent skrev:För att Tadaotoko genom sina listor här det senaste året övertagit kronan?Gonka Koff skrev:Varför skriver inte kungen av copypaste (Marshal) i den här tråden?
Re: Grey Knights
varför enbart se en enhets överlevnadsvärde i kompsammanhang med en marinearmé som tilltänkt motståndare?Tadaotoko skrev:Precis de kanske borde ha ett mindre grundminus och ett större med landraider i armen. 5 purefiers tål bara 15 wonds bara för lite mat hammer men en tia vanliga mariner som skjuter på dem 8bolters ska bli 5 wonds då är en tredjedel av enheten borta plus specialweapons. denna enhet ger -6 i komp. säger inte att de inte förkänar minus i komp menar bara att de inte tål så mycket och är en glaskanon. Tycker som nämnts tidigare att man inte borde få minus för att man kan dela squaden då enda gången det är värt är när de är troops för att få fler scoring i alla andra fall vil man ha så många kroppar om möjligt. själv tycker jag att den mest optade är 8 Purifiers 2hammare 4helebarder och 2psycanons. man kan slänga in fler men de blir dyra nu kostar enheten 230pts med två till kostar de 282 vilket är ganska mycket poäng.Mattias H skrev:Det verkar lite överdrivet ja. De är ganska förutsägbara i vad de ska göra och finns en hel del motmedel mot.Jacke skrev:Ska 10 lagom kittade Purifiers verkligen ge runt -20 i komp? Låter ju helt stört.
och varför skulle en enhet bara vara "värt är när de är troops för att få fler scoring i alla andra fall vil man ha så många kroppar om möjligt" näär hela enheten går att göras till två exakt likadana enheter om man bara tar 10 av dem? tar enbart ett elite slot så man kan ta venerable dreads, assassins, paladiner eller vad man nu gillar/känner att man behöver.
om du har chansen att välja mellan tio gubbar, exakt likadana i två grupper där ena varianten på att köpa dem är för två eliteslots och de kostar mer komp men med den enkla fördelen att den bilen de sitter i kan vara deras egen, eller det mer kompekonomiska alternativet som dessutom bara tar en elite slot, vilket väljer du?
Ja' än't bittä'!