saker som vanligtvis ger destroyed, removed from play, wrecked och explodes ger istället d3 hull points i däng.John_F skrev:Vad gör invincible behemoth?
sen saker som permanent reducerar armour value (typ necrons) ignoreras.
saker som vanligtvis ger destroyed, removed from play, wrecked och explodes ger istället d3 hull points i däng.John_F skrev:Vad gör invincible behemoth?
För mig känns det självklart att attacken kommer från det hållet som modellen började sin movement. Men jag tycker även att det är lite av en icke-fråga eftersom det inte finns något regelstöd och det bara är att komma överens om hur det är.Excessus skrev:Varför inte bara slå en tärning om vilken av sidorna han träffas på, 1-3 ena sidan 4-6 andra sidan. Har han inte satt sin shield på en av sidorna i förra skyttefasen så blir det inga problem över huvud taget...Halvar skrev:Det är därför det blir problem. Vilken facing räknas en vector strike komma ifrån? Ändras det om man åkt av planen?
Det är en bra fråga! Och den har ett D vapen som melee, vilket innebär att det träffar woundan/penetrerar automatiskt och man får inget save, eller hur?Kaptenen skrev:Kan en super heavy walker bli låst i Combat precis som vanliga walkers?
Roligt om den kan det, 50p Gaunts/boyz låser den i 5 rundor.
Jo vapnet är kraftigt, men bara 3 attacker.John_F skrev: Det är en bra fråga! Och den har ett D vapen som melee, vilket innebär att det träffar woundan/penetrerar automatiskt och man får inget save, eller hur?
Thunderstomp står inte med i special reglerna så det tror jag inte den harKaptenen skrev:Jo vapnet är kraftigt, men bara 3 attacker.John_F skrev: Det är en bra fråga! Och den har ett D vapen som melee, vilket innebär att det träffar woundan/penetrerar automatiskt och man får inget save, eller hur?
Det snittar 2 döda boyz / gaunts per runda, vilket hade kännts ål rajt.
Fast den har säkert den där nya feta Stomp attacken också, som Gargantuan Creatures har. SLAFS!
träffar som vanligt, mot AV blir D en pen på en etta, explodes! på 2-5 (d3+1 HP på super heavys) och en sexa ger samma fast d6+6 HP. mot wounds är en etta ett fail, 2-5 d3+1 wounds och en sexa d6+6 wounds. inga saves.John_F skrev:Det är en bra fråga! Och den har ett D vapen som melee, vilket innebär att det träffar woundan/penetrerar automatiskt och man får inget save, eller hur?Kaptenen skrev:Kan en super heavy walker bli låst i Combat precis som vanliga walkers?
Roligt om den kan det, 50p Gaunts/boyz låser den i 5 rundor.
Ok, tack!Halvar skrev:träffar som vanligt, mot AV blir D en pen på en etta, explodes! på 2-5 (d3+1 HP på super heavys) och en sexa ger samma fast d6+6 HP. mot wounds är en etta ett fail, 2-5 d3+1 wounds och en sexa d6+6 wounds. inga saves.John_F skrev:Det är en bra fråga! Och den har ett D vapen som melee, vilket innebär att det träffar woundan/penetrerar automatiskt och man får inget save, eller hur?Kaptenen skrev:Kan en super heavy walker bli låst i Combat precis som vanliga walkers?
Roligt om den kan det, 50p Gaunts/boyz låser den i 5 rundor.
de kan bli låsta men super heavy walkers har en stomp som förenklat ger första blasten i baskontakt med walkern och eventuella andra partially within 3" från föregående blast (men inte över walkern).
AV 1 = inget, 2-5=pen, 6=scattra d6" plus explodes
wounds 1=inget, 2-5=S6AP4 och 6=removed from play
slå en gång för varje blast.