Just det stycket ger dig bara tillåtelse att använda just samma markerlights. Nu skjuter de som en enhet, med tillägget att de får använda samma markerlights. Det står dock inte att de är samma enhet. Hade de varit en enhet hade tillägget om att de använder samma markerlights varit helt onödigt.x078 skrev:Med det resonemanget funkar inte "... - this includes the use of markerlight abilities." för om dom inte är en single unit så kan de inte dela på markerlights, dvs hela poängen med CF är borta.Håller inte med. "resolving as if they were a single unit" betyder inte att dom är "a single unit", därav sprider sig inte buffarna.
Buffmander ger buffar till sin enhet och sin enhet enbart. Alltså är det enbart hans enhet som skjuter med hans specialregler, men det resolvas som om de vore en enhet (dvs de väljer target ihop, får dela markerlights (eftersom det uttryckligen står det) etc.
Så är den tolkningen. Den andra är lite enklare typ "de skjuter som om de vore en enhet. Om de hade varit en enhet hade alla använt hans specialregler".
Fråga:
Om buffmandern och hans enhet blir targettade av något som gör att de skjuter snap shots, skulle alla enheter som skjuter tillsammans med hans enhet då skjuta snap shots, trots att de i själva verket inte behövde det?